Lexikón rastlín

Orchidea zlatá

Orchidea zlatá je nízka rastlina- meria iba 25 cm. Rastie v lese na miestach kde je vlhko, čisto, a hlavne kde nesvieti priame slnko. Orchidea zlatá je na slnko veľmi citlivá a pri priamom kontakte so slnečným žiarením hynie. Má asi 8 cm kvety a zakrpatené listy tmavo zelenej farby. Kvitne pri splne mesiaca. Jej kvety sú z rýdzeho zlata, no nedajú sa použiť v bankovníctve. Vtedy jej okolie žiari silným zlatým svetlom. Je známa svojou schopnosťou plniť želania. Ak si chcete splniť želanie musíte ju odtrhnúť keď kvitne, a sústrediť sa na svoje želanie. Musíte si však byť 100% istý svojím rozhodnutím, pretože želania ktoré táto rastlina splní majú vždy nejaký háčik. Napríklad ak si želáte nové auto, na druhý deň Vám bude stáť pred domom. Potom sa však dozviete že vám náhle zomrel otec, po ktorom ste zdedili jeho nové auto. Ak práve nekvitne môžete ju rozoznať vďaka dvom svietivo-červeným škvrnám na každom liste.

Delphine de Rossy,Tigerful

Slamiha Skeletisila

Slamiha sa bežne vyskytuje všade na našom území, hoci v iných krajinách nie je až taká rozšírená. Je však veľmi ťažké nájsť ju, pretože si ju môžete pomýliť z mnohými inými druhmi z tejto čeľade a mohlo by to mať katastrofálne následky. Ale nie len z tohoto dôvodu. Používanie tejto rastliny je bez povolenia zakázané, pretože spôsobuje veľké bolesti, ak je dobre upravená. Nie je nebezpečné dotýkať sa jej vo voľnej prírode, jedovatá môže byť iba po správnej úprave. Nebudeme si hovoriť, ktoré jej časti sú jedovaté ani ako sa upravuje, pretože tieto postupy sa učia len vybraní čarodejníci, ktorí to potrebujú pre svoje povolanie. Slamiha má malé tmavožlté až hnedé kvety. Kvitne len po niektoré roky, pravdepodobne tie bohatšie, kedy môže získať dostatok živín. Pri dobrej starostlivosti môže kvitnúť každý rok( ak sa pestuje doma). Má rada slnko, preto ju možno nájsť najmä na otvorených priestranstvách.

Delphine de Rossy, Tigerful

Pomalka Dravá

Pomalka dravá je známa skôr ako Rastlinný vampír. Tak ju bežne nazývajú aj študenti. Pomalka je asi 2,5 metrov dlhá rastlina, ktorá má dlhé olivovo zelené listy. Kvitne raz za 25 rokov veľkými -až 45 cm kvetmi ktoré majú krvavočervenú farbu. Má 30 lupeňov ktoré po odrezaní ihneď stvrdnú na kameň. Preto je niekedy nazývaná aj Kamennou ružou. Tieto lupene sa používajú v stavebníctve- sú neobyčajne pevné a pekné. Lupene si zachovávajú pôvodný tvar a aj vzorku žiliek takže sú veľmi pekné a estetické. Okrem toho odrážajú slabé až stredné zaklínadlá. Tieto lupene sú použité napríklad na obklad jednej siene v Gringottbanke. V strede má pomalka obrovské množstvo piestikov, ktoré vydávajú tekvicovo-ananásovú vôňu a majú zlatú farbu. Pomalka však nemá svoju prezývku len tak, pre nič- za nič. Pre svoje sfarbenie si ju čarodejníci často pletú zo vzácnou orchideou zlatou, ktorá je známa plnením želaní. Preto sa k nej čarodejníci často (neopatrne) približujú. Vtedy Pomalka vystrekne omamnú látku svojej obeti presne do tváre. Tá ostane paralyzovaná, a tak sa Pomalka môže pokojne hostiť. Na prvý pohľad ich síce nieje vidieť, no pod lupeňmi má ukryté dlhé výrastky s malými zúbkami ktoré kožu pretrhnú a následne začnú sať krv, ktorá je hlavnou potravou Pomalky. Po tomto pohryznutí je obeť omámená ešte asi hodinu. Potom sa preberie a pociťuje silné bolesti hlavy ktoré pominú po obnovení stratenej krvi (až pol litra) a po úplnom vyprchaní účinkov jedu. Pomalka sa rozmnožuje výlučne odrezkami listov. Po ich odrezaní z rastliny vytečie tmavohnedá zapáchajúca šťava ktorá sa používa na zmiernenie sklerózy a vypadávania vlasov.

Delphine de Rossy,Tigerful

Hranatka cukrová

Tak túto rastlinku pozná asi každý čarodejník. Bežne sa vyskytuje v mierom pásme celého sveta, no najviac sa jej darí v západnej a strednej Európe. Je ľahko rozpoznateľná, vďaka zvláštnym hranatým listom (od toho odvodený názov) tmavozelenej farby. Kvitne od mája do septembra. Kvietky majú každý po tri lupene, môžu byť rôznej farby, od fialovej až po bielu. Na tejto rastline sú liečivé kvety, zbierajú a potom dávajú sušiť. Sušia sa asi týždeň, najlepšie na nejakom slnečnom mieste, až sa zosušia zhruba na tretinu svojej pôvodnej veľkosti. Z nich sa potom tradičným spôsobom urobí čaj. Zvláštnosťou je, že aj keď väčšina bylinkových čajov má horkú a nepríjemnú chuť, čaj z hranatky je veľmi chutný, dokonca sladký. V čom je liečivý? Je to slabé rastlinné antidepresívum, čo znamená že zlepšuje náladu a znižuje precitlivenosť organizmu. Taktiež pomôže pri žalúdočných problémoch a pálení záhy. Pre tieto vlastnosti je medzi čarodejníkmi veľmi obľúbený, ťažko nájdete gazdinku, ktorá by nemala vysušené kvety hranatky vždy poruke.

Delphine de Rossy, Tigerful